Polska w grupie D na Mistrzostwach świata w koszykówce 3x3

Reprezentacja Polski 3x3 podczas czerwcowych Mistrzostw Świata zagra w grupie D z Łotwą, Brazylią, Japonią oraz Australią (awans z turnieju kwalifikacyjnego). Prawo gry w kolejnej rundy uzyskają tylko dwa zespoły z każdej z czterech grup. Turniej odbędzie się od 18 do 23 czerwca 2019 roku w Amsterdamie.

news Zdjęcia | yukaphoto.com.pl

Przypomnijmy, iż Reprezentacja Polski 3x3 (obecnie 8. miejsce w Europie oraz 13. miejsce na świecie w rankingu FIBA3x3) w składzie Szymon Rduch, Paweł Pawłowski, Marcin Sroka oraz Michael Hicks wywalczyła w czerwcu 2018 roku w stolicy Filipin 4. miejsce na świecie (porażka ze Słowenią). Turniej wygrała Serbia, która pokonała w finale Holandię 16:13. Cała „czwórka” z całą pewnością pokazała, iż można liczyć się na świecie i 4. miejsce nie jest dziełem przypadku. Ogromna wola walki, narastające zmęczenie co przy koszykówce 3x3 ma ogromne znaczenie oraz charakter pokazał, iż jesteśmy gotowi do walki z najlepszymi.

We wrześniu ubiegłego roku w takim samym składzie drużyna walczyła w Bukareszcie podczas Mistrzostw Europy i zajęła tam bardzo dobre 5. miejsce. W ćwierćfinale ponownie lepsza okazała się Słowenia, która wygrała 21:18. Turniej wygrała Serbia z niesamowitym Dušanem Bulutem na czele.

Jaki będzie ostateczny skład na tegoroczne mistrzostwa świata zdecyduje Piotr Renkiel, który został wybrany przez Zarząd Polskiego Związku Koszykówki na trenera kadry Polski w koszykówce 3x3.

Rywalem Kosz Kadry 3x3 będzie m.in. Łotwa (5. miejsce na świecie), która w 2017 roku sięgnęła właśnie w Amsterdamie po mistrzostwo Europy.

- Podział na grupy nie jest dla nas zaskoczeniem, gdyż nie ma losowania lecz przydział według rankingu Federacji. Jedyną niewiadomą pozostają 3 drużyny z kwalifikacji w Portoryko. Ponownie naszym rywalem grupowym podczas Pucharu Świata 3x3 będą Japończycy. Znamy dobrze zespół Łotewski, gdyż pokonaliśmy ich w ćwierćfinale zeszłorocznego turnieju. Ciężko w tym momencie powiedzieć w jakim składzie wystąpią Brazylijczycy. Na drużynę z kwalifikacji poczekamy do 5 maja. Przygotowania do Pucharu Świata 3x3 rozpoczną się prawdopodobnie w maju, gdy zawodnicy skończą rozgrywki 5 na 5 – mówi trener kadry seniorów Piotr Renkiel.

Bardzo ciekawie będzie w grupie A, gdzie spotkają się finaliści z 2017 oraz 2018 roku – Serbia (1. miejsce na świecie) oraz Holandia (9. miejsce na świecie). Dodatkowego „smaku” rywalizacji dodadzą z całą pewnością Stany Zjednoczone (8. miejsce na świecie), które z roku na rok rośną w siłę, a ktoś z tej trójki odpadnie już w fazie grupowej.

Grupa A: Serbia, Stany Zjednoczone, Holandia, Turcja, Korea Południowa
Grupa B: Rosja, Mongolia, Ukraina, Estonia, Portoryko (z turnieju kwalifikacyjnego)
Grupa C: Słowenia, Chiny, Litwa, Katar, Francja (z turnieju kwalifikacyjnego)
Grupa D: Japonia, Łotwa, Brazylia, Polska, Australia (z turnieju kwalifikacyjnego)

Kolejna runda to system A1-C2, A2-C1 oraz B1-D2 i B2-D1.